2010. aug. 25.

Mi leszel, ha nagy leszel?

Részemről egyértelmű a válasz. Irodalmi detektív. Miután elolvastam "A Jane Eyre-eset" című könyvet, csak ez a lehetőség jöhet szóba. Izgalmas, eseménydús és vadnyugatian romantikus foglalkozás ez, amitől könyvmolyok sem rettennek vissza.
Már régebben sok helyen, több könyvesblogon olvastam erről a regényről. Elég érdekesnek hangzott a történet, hát megrendeltem már egy ideje és elolvastam.
A főszereplő, Thursday Next, irodalmi detektívként dolgozik egy olyan alternatív világban, ahol az emberek léghajókkal közlekednek, farkasemberek és vámpírok tarkítják a demográfiai statisztikákat és baconisták ölre menve vitáznak a shakespaeristákkal. Az irodalmat itt halál komolyan veszik. Bűnözők pedig irodalmi művek hamisításával és más hasonló bűncselekményekkel keresik a kenyerüket, ezért szükséges ez a fajta detektívmunka. Thursday Next végzi az irodalmi detektívek mindennapi munkáját, majd pedig a bolygó leggonoszabb bűnözőjének, Acheron Hades (beszédes név ugyebár) üldözésébe keveredik. Hades a legyőzhetetlen gonosz, aki bármire képes, zsarol, embert öl, hogy elérje célját. Elképesztő bonyodalmak közepette ill. Next bácsikájának találmányai által sikerül elrabolnia Brontë regényének címszereplőjét. És hogy ez hogy lehetséges? Képzeljük el, hogy létezik egy átjáró az általunk valósnak ítélt világ és fikció közt. Lehetséges közlekedni bármelyik irányba. Ha ezt egy elvetemült és kegyetlen bűnöző teszi, nagy bajt okozhat.

Hogy megtudjuk, mi történik Jane Eyre-ral, Next hogy próbálja elfogni a gonoszt és helyretenni a dolgokat, el kell olvasni a regényt, nem lövöm le a poént. Bele kell merülni az író által kreált csábító világba, mosolyogni az irodalmi utalásokon. Élvezhető, humoros a stílus és végigizgulhatjuk a könyvet. Aztán pedig jöhet a következő regény, mert egy több kötetes sorozatról van szó.

Ki kéri kölcsön az elsőt?

2010. aug. 13.

Meseillusztráció

Rábukkantam erre az 1920-ban angol fordításban kiadott francia mesekönyvre "Old French Fairy Tales" címmel. A könyv szerzője Sophie Ségur, a lélegzetelállítóan szép, melankolikus illusztrációk pedig Virginia Frances Sterrett művei. Persze elolvasni is érdemes, de a sok fekete-fehér illetve nyolc színes illusztráció miatt szinte kötelező végiglapozni a könyvet.

 


Akinek tetszik Sterrett munkája, egy másik az ő képeivel illusztrált könyvet is elolvashat illetve letölthet.


 

Forrás: Internet Archive

2010. aug. 6.

Gilbert Keith Chesterton: Brown atya botránya

Forrás 
Nemrégiben hallgattam végig G. K. Chesterton egy ismert figurájának, Brown atyának a történeteit. Egy meleg nyári délutánon egy hangoskönyv jó kikapcsolódásnak ígérkezett és Chesterton elbeszélései nem okoztak csalódást.
 A "Brown atya botránya" utolsóként jelent meg abból az öt kötetből, amelyek elbeszéléseiben Chesterton 1911 óta szerepelteti ezt a katolikus lelkészt. Kedvelem a detektívtörténeteket, ezeken is kellemesen szórakoztam. A jó megfigyelőkészséggel és emberismerettel megajándékozott atya, elmaradhatatlan esernyőjének társaságban elmésen oldja meg a bűnügyeket. Hol egy (látszólag) kommunista bűntény, hol egy szerelmes pár kerül a középpontba, az angol lelkész pedig logikája és említett emberismerete segítségével derít fényt a bűntényekre. Ajánlom nemcsak detektívtörténetek kedvelőinek.

A hangoskönyv letölthető a MEK jóvoltából.